Portfel zaciśnięty, stówka mniej na alimenty!

Portfel zaciśnięty, stówka mniej na alimenty!

Kiedyś rozmawiałam z moją babcią o alimentach. Taka luźna sytuacyjna rozmowa dotycząca naszej znajomej. Babcia powiedziała wtedy tak: „Paweł powinien płacić Anicie wyższe elementy”.

Z pozoru zabawne przejęzyczenie babci, stało się dla mnie powodem do przemyśleń. Alimenty można, nazwać elementami. Są to kluczowe elementy obowiązków rodziców, które powinny być wykonywane wobec swoich dzieci. Rozwód jest dla dzieci zawsze traumą i nie ważne czy z orzekaniem o winie, czy bez. Zawsze będzie to trauma, pytanie tylko jak duża i z jak daleko idącymi konsekwencjami. Pisząc o konsekwencjach, nie sposób poruszyć tematu DDRR. Rozwijając skrót dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców. To jak rozwód wpływa na dzieci, pokazuję syndrom DDRR, który szczegółowo opiszę przy okazji innego wpisu. Chcę jednak o nim wspomnieć już dziś, gdyż znakomicie współgra z tym tematem. Ludzie z DDRR to, co prawda dorosłe, ale bardzo skrzywdzone dzieci, mające za sobą rozwód rodziców. Rozwód tak silnie odbił się na ich psychice, że do tej pory rzutuję na ich życie. Nie da się przejść rozwodu rodziców bezboleśnie, ale tak naprawdę to od nich zależy, jak odbije się on na psychice dzieci. Alimenty, o których dziś piszę do bardzo często kość niezgody między byłymi małżonkami. Chodzi o to, że oprócz walki o to z czyjej winy rozwód zostanie orzeczony, bardzo często rodzice zaciekle walczą o alimenty. Każdy konflikt, każda kolejna rozprawa, umówmy się bez owijania w bawełnę, zawsze odbija się na dzieciach w mniejszym bądź większym stopniu.

Mnie osobiście ciężko zrozumieć sytuację, kiedy dobrze sytuowany ojciec czy matka walczą o każde sto złotych mniej na swoje własne dzieci. Przecież utrzymanie dzieci to element obowiązku wobec nich. Kiedy słyszę historie o dobrze zarabiającym Biznesmenie, z dochodami oscylującymi w granicy parunastu tysiącach złotych miesięcznie, który wyraża łaskawą chęć płacenia alimentów w kwocie 1000 zł miesięcznie na trójkę swoich dzieci — ręce mi opadają. Propozycja takiej kwoty w stosunku do zarobków naszego biznesmena jest śmieszna! Najważniejsze jest uświadomienie rodzicom zobowiązanym do płacenia alimentów o wszystkich potrzebach dzieci. Jeżeli klient na rozprawie podnosi, iż roczny koszt zakupów odzieży dla sześciolatka to 100zł, to nie ma on pojęcia o dzieciach. Często faktycznie kwoty alimentów na dzieci, żądane przez małżonkę/małżonka są znacznie wygórowane i nasza sytuacja finansowa na to nie pozwala. Zdarzają się również przypadki, że alimenty to dla nas doskonały powód do dalszych utarczek sądowych z mężem/żoną. Często zapominając, że ta „stówa” mniej to rezygnacja dziecka z basenu czy lekcji tenisa stołowego.

Co powinniśmy zawrzeć w pozwie o alimenty?

Przede wszystkim szczegółowe wyliczenie kosztów utrzymania rodziny. Postaram się to Państwu mniej więcej wyszczególnić, gdyż wiadomo, każde dziecko ma inne potrzeby. Warto podzielić wszystkie koszty utrzymania dziecka na kategorie, poniżej przedstawiam przykładowe propozycje:

1. Wyżywienie

 • obiady w szkole,
 • obiady w przedszkolu,
 • zakupy.

2. Szkoła

 • zakup podręczników,
 • zajęcia pozalekcyjne,
 • zakupy sprzętów edukacyjnych,
 • korepetycje.

3. Odzież
4. Kosmetyki, lekarstwa, fryzjer
5. Opłaty mieszkaniowe, rachunek telefoniczny
6. Opieka lekarska.
7. Rozrywka, hobby, realizacja pasji dziecka.

Te wszystkie kategorie odnoszą się do uzasadnionych potrzeb dziecka. Jednak pamiętajmy, aby nie popaść w przesadę, nasza 7 letnia córka nie musi chodzić pięć razy w miesiącu do teatru, dwa razy do filharmonii i do kina co drugi dzień. Wyżej wymienionych rzeczy nie możemy zaliczyć do uzasadnionych potrzeb dziecka. Następna ważna rzecz, załączmy również przykładowe rachunki, dotyczące kosztów utrzymania rodziny. W pozwie powinnyśmy określić nasz miesięczny dochód oraz w jakich kwotach my partycypujemy w utrzymaniu rodziny.

Kolejną kwestią, którą nie sposób ominąć, jest: RÓWNA STOPA ŻYCIOWA. Ta zasada oznacza, iż dziecko ma prawo do życia na równym poziomie i standardzie, jak jego rodzice. Uściślając, jeżeli możliwości osoby zobowiązanej do alimentacji są wysokie, zasądzone zostaną wyższe alimenty w stosunku do sytuacji, gdyby osoba zobowiązana do alimentacji miała niższe możliwości i standard życia.

Rodzic zobowiązany jest się podzielić z dzieckiem nawet bardzo skromnymi dochodami. Piszę o tym, gdyż ostatnio zostałam porządnie „wstrząśnięta” artykułem Pani Małgosi Ohme. Pani Małgorzata jest znaną psycholog, która w bardzo ciekawy sposób napisała o alimentach. Link tutaj.

Ten artykuł uderza w sedno mojego dzisiejszego wpisu! Równa stopa życiowa znakomicie może być pokazana na przykładzie korepetycji Filipa z wyżej wymienionego artykułu. Jeżeli dziecko nie ma 200 zł na korepetycje z matematyki, a jego tata właśnie przygotowuje się do zagranicznych wakacji, to myślę, że nie mamy tu do czynienia ze zjawiskiem równej stopy życiowej. Kończąc dzisiejszy wpis, co warto napisać jeszcze w pozwie? W uzasadnieniu pozwu o alimenty należy wskazać możliwości zarobkowe i majątkowe osoby Pozwanej. Bardzo ważne jest, aby, wszystko, co zamieścimy, w pozwie było podparte dowodami. Dzisiejszy wpis jest wstępem do tematyki alimentów, dalsze wskazówki już wkrótce 🙂

Ps. Alimenty to obowiązek, który spoczywa na rodzicu od narodzin po chwilę, w której dziecko się usamodzielni. Jeżeli myślisz, że Twoje dziecko kończy 18 lat i nie musisz, już płacić to jesteś w błędzie. (pisaliśmy o tym tutaj: Alimenty na dorosłe dziecko)

Kancelaria Kraków

26 komentarze “Portfel zaciśnięty, stówka mniej na alimenty!

 1. Malwina

  Ilu jest takich bezmyślnych facetów na świecie!

 2. Natalia_Krak

  Jakie Panisko łaskawe. 1000 zł na 3 dzieci. Rozumiem jak ktoś faktycznie ma ciężką sytuację, ale dla takiego „byznesmena” to co to jest. Dzieci zrobić było łatwo ale o odpowiedzialność za nie to już ponad możliwości.

 3. Ewuncia

  Niech Pan walczy Panie Mecenasie w imieniu wszystkich kobiet!!!

  Kolejny swietny zyciowy tekst!

 4. AlinaM

  A ja w trochę innej sprawie, co muszę wykazać żeby dostać alimenty na siebie?

  1. Bartłomiej Marzec

   Dziękujemy za pytanie. Jeszcze w tym tygodniu postaramy się poruszyć ten temat na blogu.

 5. Elżbieta

  Mądrze napisane ale prawo prawem a jeśli ojciec alimentów płacić nie chce to nie będzie,znam to osobiście,mój były mąż nie zapłacił jednej złotówki przez ostatnie 12 lat i jest bezkarny,przebywa w stanach zjednoczonych a jest dłużny po przeliczeniu na złotówki przeszło,uwaga, 600 tysięcy złotych! i tyle,a córkę ma oczywiście daleko,przykre…

  1. Bartłomiej Marzec

   Niestety takie sytuacje zdarzają się dosyć często. Ale również często udaje się znaleźć rozwiązanie. Wkrótce opiszemy ten problem, właśnie na przykładzie gdy były mąż przebywa w Stanach Zjednoczonych.

   Zapraszamy też do kontaktu z naszą kancelarią i umówienia się na niezobowiązujące spotkanie, może uda nam się Pani pomóc w tej sytuacji.

 6. Jakub

  Połowa absurdalnych kwot alimnetów jest na złość byłym mężom! Skoro już nie chce facet być z żoną to trzeba mu dokuczyć jak najmocniej a najlepiej puścić z torbami. I nagle żonka odkrywa milion potrzeb dla dziecka, których to dziecko wcześniej nie miało. A ciekawe gdyby tak żonki musiały rozliczać te alimenty, ile poszło na pierdoły a ile faktycznie na dzieci!

  1. justyna

   Panie Jakubie
   czy ten jad znaczy, że Pan płaci alimenty? może błędnie wnioskuję ale nie wydaje mi się aby do końca była to prawda
   jako matka chce dla mojego dziecka jak najlepiej i czy z powodu rozwodu mam ograniczać jemu możliwosci rozrywki czy nauki? Lepiej mieć wiecej i nie prosić niż upokażać się i wypraszać o dołożenie.

   1. Jakub

    A nie zgadza się Pani z tym, że bardzo często emocje biorą górę nad rozsądkiem i kobiety chcą po prostu faceta udupić? Nie piszę tu o ograniczaniu możliwości dziecka tylko o alimentach z kosmosu, które na pewno nie idą na dziecko, są wyrazem złości i chęci zemsty.

  2. Marta

   Ja bym mogła rozliczać każdą złotówkę. O ile byłoby wszystko płacone jak trzeba.

 7. justyna

  1000zł… ja mam 900zł na trójkę i zaległości z 4 miesiecy, nawet nie mam siły dzwonic i upominać się po raz tysięczny aby zapłacił…

 8. Marta

  Koniecznie prosimy o tekst jak zdobyć alimenty na siebie!

 9. Tunis

  A co jesli wiemy ze maz swietnie zarabia a do sadu przychodzi z kwitkiem ze go ledwo stac na wlasne utrzymanie bo dogadal sie z szefem?

  1. Mala

   Podbijam! nagle z zyjacego wszelkimi dobrami faceta pojawia sie biedak ciagnacy kazdego miesiaca byle do ostatniego. a fura pewnie pod sad nie podjezdza zeby nikt nie zobaczyl.

  2. Krycha

   Też się dołączam do pytania!

 10. Bartłomiej Marzec

  Takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Osoba na której ciąży obowiązek alimentacyjny przedstawia zaświadczenie, iż zarabia 1500 zł miesięcznie a jeździ bardzo drogim samochodem. Jeżeli oświadczenie o osiąganych dochodach nie budzi zastrzeżeń, to Sąd bierze je pod uwagę. Jeżeli mamy podejrzenia,że dochody są ukrywane zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego ciężar dowodu spoczywa wtedy na Nas. Bardzo często pomocne jest gromadzenie wszelkich dowodów, dokumentów, z zeznań świadków np. (współpracowników męża). Można również napisać wniosek do Sądu o zwrócenie się do Urzędu Skarbowego przez Sąd o przedstawienie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym (PIT-36). Drugim wnioskiem jaki możemy złożyć do Sądu jest: zwrócenie się Sądu do zakładu pracy męża o przedstawienie szczegółowych rozliczeń osiąganych przez niego dochodów razem ze wszelkimi dodatkami do pensji.
  Wiele osób korzysta w takiej sytuacji również z usług prywatnego detektywa.

 11. Anna

  A co zrobić jeśli były mąż twierdzi, że nigdzie nie pracuje i nie płaci alimentów? A ja doskonale wiem, że pracuje- tylko na „czarno”.

 12. Onejda

  Mam 42 lata i nie jestem ddrr. Jestem dorosłym dzieckiem rodziców, którzy się nie rozwiedli,a ze wszech miar powinni. Czasem się zastanawiam czy większą traumą dla dziecka nie jest patrzenie na rodziców, którzy się coraz bardziej nienawidzą. I niestety nie potrafią zostawić dziecka „w spokoju”, tylko wciągają je w swoje problemy… W miom przypadku, spowodowało to, że nie lubię moich rodziców i nie mam dla nich grama szacunku.

 13. mrufka

  A ja chciałabym zapytać z innej strony. Co z ojcami , którzy wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego, ponadto zapewniają dziecku dodatkowe atrakcje jak kina, wycieczki, zabawki, ubrania itd. (z własnej woli), a to matka trwoni pieniądze z alimentów? Dziecko od matki przyjeżdża w zniszczonych ubraniach, najczęściej które dostało po kimś, samo opowiada że mama nigdzie je nie zabiera… Natomiast matka ma pieniądze na kolejne tatuaże, nowe ubrania, co weekendowe imprezy. Co w takim wypadku z prawami ojca? Sąd nie przyzna dziecka ojcu bo ten musiałby udowodnić kompletną patologie matki. Na co dzień dzieckiem zajmuje sie babcia, bo matka spędza czas z kolejnym konkubentem. Dlaczego tak mało mówi się o przykładnych ojcach. Dlaczego tak trudno przyznać dziecko ojcu?

 14. Kasia

  A co gdy sąd nie bierze pod uwagę faktu iż matka utrudnia kontakty z dzieckiem ponieważ wie że wtedy dostanie większe alimenty z powodu braku kontaktu z dzieckiem.Poza tym sąd gdy dowiaduje się o innych dzieciach twierdzi że nie musiały się pojawić i trzeba było o tym pomyśleć czy nas na nie stać.Następną sprawą jest że sąd stwierdził że mąż może zarobić nawet 6 tyś zł w swoim fachu ponieważ ma kolegę który tyle zarabia na takim stanowisku,a ja mając 3 dzieci w tym jedno 18mieś.mam iść do pracy.Sąd nie wziął rzeczywistych zarobków męża ale powinien je wypośrodkować skoro nie dał wiary rzeczywistym i powinien brać pod uwagę wszystkie dzieci i ich potrzeby .Nigdy nie rzałowaliśmy pieniędzy na córkę męża zawsze płaciliśmy na czas ale ten proces uważam za krzywdzący, ponieważ musimy czułam każdą złotówkę a jego była ma mieszka u rodziny za friko i jeszcze będzie się budować bo ma taki kaprys,tylko ja się pytam z czego skoro płacze że nie ma pieniędzy na córkę. Gdzie tu mowa o równej stopie życiowej !!!!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *