Dwie żony, dwa domy, dwa lata więzienia…

Dwie żony, dwa domy, dwa lata więzienia…

Dziś o bigamii. Miesiąc temu byłam w jednym z krakowskich teatrów na spektaklu „Mayday”. Każdy, kto widział tę, sztukę wie, dlaczego tytuł dzisiejszego tekstu ma takie brzmienie. A dla tych, którzy nie widzieli, wyjaśniam: Mayday to lekka przyjemna sztuka o jakże nieprzyjemnym temacie bigamii. Główny bohater sztuki jest szczęśliwym posiadaczem dwóch żon, które o swoim istnieniu nie wiedzą. Szczęśliwym, ale pozornie, gdyż wiele wysiłku kosztuję go ukrycie tego faktu. Rzecz dzieje się w Anglii, co wiąże się, z dużą dawką humoru angielskiego — którego osobiście jestem fanką! Czy w polskich realiach jest możliwe posiadanie dwóch żon? Każdy wie, że w Polsce mamy monogamię, co innego, gdybyśmy mieszkali w Arabii Saudyjskiej. Mieszkamy jednak w Polsce, w naszej polskiej świadomości posiadanie dwóch żon nie mieści się w głowie. Czy w ogóle jest to możliwe? I czy nikt się nie zorientuje? To najbardziej zasadnicze kwestie, o których myślałam.

Dziś będę pisała o tym przestępstwie w kontekście unieważnienia małżeństwa. Wyjaśniając tytuł wpisu, dwa lata wiezienia zgodnie z art. 206 Kodeksu karnego; „kto zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

W pierwszej kolejności podkreślę, iż bigamia ścigana jest z urzędu, a to oznacza, że przestępstwo może być ścigane wbrew woli osób zainteresowanych. W Polsce jak wszystkim wiadomo osoba, która zawarła związek małżeński, nie może wstąpić w drugi ważny związek małżeński, chyba że nastąpił rozwód, unieważnienie małżeństwa lub śmierć małżonka.

Co w sytuacji, kiedy my jesteśmy bohaterami własnego życiowego spektaklu, i nasz małżonek jest już w związku małżeńskim? Mamy podstawę do unieważnienia małżeństwa.

Orzekając o, unieważnieniu małżeństwa Sąd ustala, który z małżonków zawarł małżeństwo w złej wierze. Małżonkiem takim jest osoba, która w chwili zawarcia małżeństwa wiedziała o okolicznościach stanowiących podstawę jego unieważnienia. Kto może żądać unieważnienia małżeństwa? Każdy, kto ma w tym interes prawny (również prokurator). Nielegalne jest posiadanie jednej żony, dwóch żon czy trzech-choć nie chce przesadzać, bo nie żyjemy w kraju muzułmańskim. Zjawisko bigami w Polsce, jednak nie jest popularne, na całe szczęście oczywiście.

Muszę jednak z całą stanowczością powiedzieć, że sytuacje nie są częste, ale to nie znaczy, że nie niemożliwe. Oto jeden z takich przypadków:

Anna lat 27, mama dwójki dziewczynek. Obie córki pochodzą z małżeństwa z Amirem. Amir to mąż Anny i jak się później okazało nie tylko Anny. Anna zawarła związek małżeński przed USC z Amirem w kwietniu 2012 r. Parę miesięcy później urodziły się bliźniaczki, partner nie narzucał swojej religii, był w miarę tolerancyjny, wszystko wydawało się idealne. W czerwcu 2014r wyjechał do swojego rodzinnego kraju na wakacje. Anna została, ponoć rodzina Amira nie mogła się pogodzić, iż ma on żonę w Polsce. Po powrocie męża z dwumiesięcznych wakacji bez rodziny znalazła w jego rzeczach płytę DVD. Bardzo ją to zaciekawiło, więc postanowiła otworzyć. Po włożeniu płyty do komputera okazało się, że ogląda nagranie z wesela i ślubu własnego męża…

Myślę, że ten temat nie jest zjawiskiem, z którym radcowie prawni czy adwokaci spotykają się na co dzień podczas spotkań z klientem. Nie mniej jednak skoro blog dotyczy wszystkiego, co z rozwodami związane, chciałam o tym wspomnieć, choć w krótkiej wzmiance.

P.S.

Nawet teatr bywa prawniczo inspirujący 🙂

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *