Chce się rozwieść ze Stalkerem!

Chce się rozwieść ze Stalkerem!

„Moja żona Joanna jest stalkerką !To pierwsze słowa które, wypowiedziałem swojemu prawnikowi chcąc ustalić szczegóły rozwodu. Kiedyś byłem facetem niezależnym, optymistycznie patrzącym na przyszłość i szaleńczo zakochanym w mojej żonie. Wszystko zmieniło się po ślubie, Joanna nie chciała rozwijać się zawodowo- wolała zostać w domu a jej jedyną pracą i można powiedzieć, że pasją było: zastraszanie mnie, gnębienie wszczynanie awantur, pogróżki, szantaż i obrażanie. Ja rozumiem, że żaden związek nie jest perfekcyjny, ale nasze kłótnie nie były zwykłymi małżeńskimi sprzeczkami. Cały czas byłem szykanowany obrażany, szantażowany. Moja żona kpiła z mojego pochodzenia, rodziny, pracy czy nawet wyglądu. Bezustannie wyzywała groziła i szantażowała. Byłam zasypywany smsami o wulgarnej obraźliwej treści. Praca była dla mnie pozornie ucieczką, ale mój telefon podczas 8h pracy potrafił dzwonić 47 razy. Każda rozmowa to nic innego jak monolog mojej żony dotyczący tego że jestem dla niej nikim. Coraz powszechniejsze stało się publiczne poniżanie mnie. Nie potrafiłem normalnie funkcjonować, jak mówiłem jej że odchodzę groziła mi że się zabije. ”

Przemoc fizyczna, uzależnienie od alkoholu oraz zdrada to statystycznie najczęstsza przyczyna rozwodu w naszym kraju. Ostatnio jednak coraz bardziej powszechną przyczyną rozwodu jest przemoc psychiczna mająca znamiona stalkingu. Powyższa historia to życie a właściwie koszmar małżeński naszego klienta ze Stalkingiem w głównej roli. Co to jest stalking ? To pojęcie, które zostało uregulowane w kodeksie karnym na przełomie ostatnich lat. Stalking to uporczywe celowe nękanie, które ma na celu zniszczenie spokoju i porządku w życiu drugiej osoby. Stalking w rodzinie najczęściej przejawia się poprzez:

  • wyszydzanie
  • zastraszanie
  • szantaż emocjonalny
  • budowanie poczucia winy
  • brak szacunku do godności i prywatności
  • groźba popełnienia samobójstwa
  • próba uzależnienia drugiej osoby od sytuacji finansowej tzw. przemoc ekonomiczna
  • próba kontroli życia drugiej osoby
  • próba odizolowania ofiary stalkingu od otoczenia

Właśnie te wszystkie cechy miała Pani Joanna, żona klienta. Klient chce się rozwieść, czy wnoszenie pozwu z wyłącznym orzekaniem o winie żony jest uzasadnione? Oczywiście że tak, gdyż jest to przemoc psychiczna. Żona Joanna skutecznie uniemożliwiła mu szczęśliwe pożycie małżeńskie swoim zachowaniem. Od początku trwania małżeństwa wszystkie wyżej wymienione przejawy stalkingu można by rzec „były stosowane” na naszym kliencie regularnie. Wszczynane awantury, były na porządku dziennym. Maż nigdy nie był w stanie sprostać wymaganiom Pani Joanny, której celem życiowym było nękanie męża. Z psychologicznego punktu widzenia Stalker dopóki czerpie przyjemność z nękania innych nigdy nie zaprzestanie stosowania swoich metod, nie widząc sprzeciwu pokrzywdzonego. Co radzimy w takich sytuacjach klientowi? Przede wszystkim najważniejsze jest zbieranie dowodów również na potrzeby sprawy rozwodowej. Składamy pozew o rozwód z wyłącznej winy Stalkera. Stalkera możemy nagrać, wystąpmy również do operatora o udostępnienie nam bilingów w celu udowodnienia częstotliwości oraz treści wiadomości sms, o obraźliwej i uderzającej w naszą godność treści.

Kolejna ważną sprawą w walce ze stalkingiem jest instytucja niebieskiej karty, którą możemy założyć w ośrodku pomocy społecznej. Niebieska linia to notatka urzędowa warto to wiedzieć, gdyż często mylona jest z zawiadomieniem o przestępstwie. Jeżeli stalkerem jest członek rodziny to możemy liczyć na ochronę przed oprawcą. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego Przestępstwa tego typu są ścigane z urzędu. W przypadku podjęcia informacji o takim problemie policja powinna podjąć działania i wszcząć postępowanie. Sprawcy przemocy domowej, także tej psychicznej grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a w przypadku szczególnego okrucieństwa nawet do lat 10. Jeżeli zachowanie sprawcy doprowadzi ofiarę do podjęcia próby samobójczej podlega on karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Jeżeli osoba, która nas nęka rozpowszechnia również nieprawdziwe informacje na nasz temat, godzi w nasze dobre imię i wizerunek, możemy również wstąpić na drogę cywilną z żądaniem zaniechania powyższych działań. Pamiętajmy o art. 23 kodeksu cywilnego! Najważniejszą kwestią, gdy mamy do czynienia ze stalkerem jest podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do uwolnienia się od prześladowcy. W ten sposób pokazujemy, że potrafimy się bronić i kategorycznie nie zgadzamy się na przemoc psychiczną.

Kancelaria Kraków

Jeden komentarz “Chce się rozwieść ze Stalkerem!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *