Rozwód z oprawcą

Rozwód z oprawcą

Dziś tematyka znacznie trudniejsza. Tysiące kobiet i coraz więcej mężczyzn według statystyk jest maltretowanych fizycznie i psychicznie przez swojego małżonka/ małżonkę. Tak, przez małżonkę też, wiem że jesteście zdziwieni, jednak najnowsze dane wykazują, że nie możemy generalizować na temat płci, która częściej jest sprawcą przemocy w rodzinie. Coraz częściej słyszymy o kobietach, które znęcają się nad swoimi mężami.

Sprawców przemocy w rodzinie jest coraz więcej, co zrobić żeby uwolnić się od tak toksycznego i niebezpiecznego małżeństwa? Pierwszy krok to oczywiście podjąć decyzje o rozstaniu, a później będzie już tylko lepiej pod warunkiem że pozostaniemy nieugięci i poczynimy odpowiednie kroki prawne. Najpierw składamy pozew o rozwód z wyłącznym orzekaniem o winie małżonka-sprawcy przemocy. Dobrze jeżeli mamy w zanadrzu dowody takie jak: założenia niebliska karta, obdukcje lekarskie, zeznania świadków. W pozwie wnosimy nie tylko o orzekanie o wyłącznej winie małżonka ale również o nakazie eksmisji ze wspólnego miejsca zamieszkania. Niestety nie da się zabezpieczyć żądania eksmisji małżonka a na czas trwania postępowania. I co teraz? Otóż mamy skuteczne rozwiązanie.

Wiadomo, że sprawca przemocy swoim zachowaniem skutecznie uniemożliwia zamieszkiwanie razem ze swoją ofiara podczas sprawy rozwodowej. Wiadomym jest też fakt, iż taka osoba może mścić się na swojej ofierze za złożenie pozwu o rozwód. Szybkim i skutecznym rozwiązaniem jest złożenie „ Wniosku o eksmisje sprawcy przemocy w rodzinie w trybie art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie o zobowiązanie sprawcy przemocy w rodzinie do opuszczenia mieszkania” Wniosek taki jest rozpatrywany w trybie specjalnym przyspieszonym postępowaniu nieprocesowym, po przeprowadzeniu rozprawy w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku. Orzeczenie sądu staje się wykonalne z chwilą ogłoszenia. Eksmisja sprawcy przemocy możliwa jest nawet jeśli jest właścicielem lokalu współwłaścicielem, najemcą lub gdy przebywa w lokalu bez żadnych do niego praw.
Orzeczenie eksmisji w tym trybie nie oznacza, ze eksmitowany traci wyżej wymienione prawa do tego mieszkania, zostają one zachowane, natomiast traci prawo do korzystania z mieszkania i zobowiązuje go do jego opuszczenia.

Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym wydziału cywilnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania sprawcy. Opłata od takiego wniosku wynosi 40 zł. Jest to alternatywna droga do ‘zabezpieczenia się’ prze sprawca przemocy w rodzinie, gdyż zanim zapadnie wyrok rozwodowy mija kilka miesięcy podczas, których sprawca przemocy dalej mieszka i znęca się nad rodziną. Wniosek w trybie art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie o zobowiązanie sprawcy przemocy w rodzinie do opuszczenia mieszkania, pomimo iż jest orzekany czasowo zapewnia małżonkowi i rodzinie bezpieczeństwo przed oprawcą.


Przeczytaj również:

Kancelaria Kraków

2 komentarze “Rozwód z oprawcą

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *