Jak szybko się rozwieść?

Jak szybko się rozwieść?

Bardzo częstym pytaniem jakie pada podczas wizyty u prawnika jest „Panie Mecenasie a ile taki rozwód trwa”. Najlepszą i najbardziej dyplomatyczną odpowiedzią na takie pytanie jest „To zależy”.

A od czego zależy ? Od tego czy chcemy rozwieść się z orzekaniem o winie naszego małżonka czy może za porozumieniem stron , od tego czy posiadamy małoletnie dzieci a także od dowodów jakie gromadzimy na potrzeby rozprawy rozwodowej. Rozwód bez orzekania o winie to zdecydowanie szybsza droga jeżeli zależy nam na czasie. Jeżeli strony zdecydowały się na takie rozwiązanie to sprawa rozwodowa może zakończyć się już na jeden – dwóch rozprawach, choć pamiętajmy to nie jest regułą. Każda sprawa jest inna i jeżeli Sąd uzna że jest szansa na ratowanie małżeństwa to skieruje strony do mediacji co znacznie przedłuży cały proces. Pamiętajmy jeżeli mamy małoletnie dzieci najważniejszą kwestią jest uregulowanie kontaktów dzieci z rodzicami oraz ustalenia wysokości alimentów. Jednak jeżeli zawarliśmy w tych istotnych sprawach porozumienie z małżonkiem/małżonką to sprawa ulegnie znacznemu skróceniu.

Inna sytuacja jest wtedy gdy wnosimy pozew o rozwód z orzekaniem o wyłącznej winie małżonka. Z doświadczenia zawodowego oraz wieloletniej praktyki wiem, iż takie sprawy często trwają latami. Z takimi sprawami wiąże się przedstawienie szczegółowych dowodów oraz zeznania świadków. To wszystko znacznie przedłuża toczącą się sprawę. Bardzo często w rozwodach z orzeczeniem o wyłącznej winie małżonka/małżonki występuje temat przemocy, agresji, niewierności. Strony najczęściej w takim przypadku nie dochodzą do porozumienia ani w kwestii opieki nad małoletnimi jeżeli posiadają wspólne dzieci ani w kwestiach finansowych. Niekiedy sala sądowa zamienia się w pole bitwy i oprócz sprawy rozwodowej między stronami (kiedyś kochającymi się ludźmi) toczą się inne sprawy bardzo często o znęcanie się nad rodziną czy nawet o pomówienie. Walka jest o dosłownie o wszystko!

Reasumując jeżeli chodzi o rozwód bez orzekania o winie jest szansa, iż zakończy sie po jednej- dwóch rozprawach. Wszystko zależy od Nas i od porozumienia w kluczowych kwestiach z ex małżonkiem. Jeżeli jednak mówimy o rozwodzie z orzekaniem o wyłącznej winie jednego z małżonków musimy uzbroić się w cierpliwość takie sprawy trwają znacznie dłużej.

Długość rozwodu zależy też od miejsca w którym składamy pozew, pierwsza rozprawa może odbyć się od miesiąca do paru miesięcy po złożeniu pozwu. Pamiętajmy również, iż termin do uprawomocnienia się wyroku rozwodowego wynosi 21 dni. Strona której nie podoba się rozstrzygnięcie ma 7 dni od jego ogłoszenia na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku i 14 dni od daty otrzymania uzasadnienia na złożenie apelacji.

Oglądając seriale prawnicze w których główna bohaterka rozwodzi się podczas pierwszej rozprawy udowadniając byłemu małżonkowi wyłączną winę, pamiętajmy: to fikcja! Rzeczywistość rozwodowa wygląda inaczej.

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *