2000 zł alimentów na małoletnie dziecko?

2000 zł alimentów na małoletnie dziecko?

Rodzic opiekujący się dzieckiem często decyduje się na nie wnoszenie pozwu o alimenty, bojąc się, że samo postępowanie będzie kosztowne i długie a pieniądze jakie może w ten sposób uzyskać na opiekę nad dzieckiem co najwyżej symboliczne. Warto jednak dowiedzieć się więcej o możliwości uzyskania alimentów przed całkowitym porzuceniem ich dochodzenia. Ustawodawca bowiem dbając o interes uprawnionych wprowadził szereg uregulowań, jakie pomagają dochodzić swoich praw.

Po pierwsze – pozew o alimenty jest wolny od opłat, to znaczy, że zupełnie za darmo możemy w imieniu dziecka wstąpić na drogę sądową domagając się alimentów.

Po drugie – przy złożeniu pozwu możemy się domagać orzeczenia przez sąd zabezpieczenia powództwa w postaci wpłacania przez pozwanego comiesięcznie odpowiedniej kwoty. Jedyną wymaganą przesłanką do udzielenia takiego zabezpieczenia jest uprawdopodobnienie powództwa, to znaczy, że wystarczy we wniosku o udzielenie zabezpieczenia uprawdopodobnić, iż pozwany jest osobą zobowiązaną z mocy prawa do partycypowania w kosztach utrzymania dziecka.

Przykład: Alimentów domaga się małoletnie dziecko od swojego rodzica. Aby uzyskać zabezpieczenie powództwa musi tylko wykazać, że jest dzieckiem pozwanego, a on nie partycypuje w kosztach jego utrzymania.

Co do najbardziej znaczącej rzeczy – wysokości alimentów, na wstępie należy zaznaczyć, że nie ma ustawowego limitu do jakiego sąd może orzekać wysokość alimentów. Zależy ona od różnych czynników, m. in. dotychczasowego stopnia życia dziecka, rodzaju jego uzasadnionych potrzeb, wieku oraz możliwości finansowych pozwanego. Wysokość alimentów, jakie orzeknie sąd na pewno wzrośnie, gdy w życiu dziecka zachodzą pewne niestandardowe okoliczności- np. jest przewlekle chore, potrzebuje rehabilitacji czy specjalistycznej diety. Wyższe będzie również świadczenie w przypadku, gdy pozwany w ogóle nie wykonuje pieczy nad dzieckiem, a cały jej ciężar przerzucony jest na drugiego rodzica. Dlatego alimenty w kwocie nawet paru tysięcy złotych to nie mrzonki a codzienność.

Warto się zastanowić nad taką formą zabezpieczenia bytu dziecka, gdyż pieniądze uzyskane wyrokiem sądu właśnie dziecku mają pomóc w prawidłowym i szczęśliwym rozwoju.

Kancelaria Kraków

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *