Twój syn świętuje 26. urodziny – myślisz, że Ty świętujesz koniec płacenia alimentów?

Twój syn świętuje 26. urodziny – myślisz, że Ty świętujesz koniec płacenia alimentów?

Powszechnym przekonaniem jest, że wszelkie świadczenia należne dziecku, nawet uczącemu się, ustają wraz z przekroczeniem przez nie 26 roku życia. Pogląd ten być może jest związany z kojarzeniem tego wieku z kończeniem przez dzieci studiów i zaczęciem samodzielnego zarobkowania, również jest on granicznym w wielu ustawowych zniżkach, np. kolejowych. Jednak jeśli chodzi o obowiązek alimentacyjny ustawodawca nie przewidział żadnego wieku granicznego, od którego rodzice są wolni z jego spełniania. Może się więc zdarzyć i tak, że nawet trzydziestolatek będzie nadal alimentowany przez rodziców i jego wiek nie będzie mógł być wystarczającą przesłanką do ich uchylenia przez sąd. 

Wiekiem znamiennym w ustalaniu obowiązku alimentacyjnego jest osiągnięcie przez dziecko pełnoletniości. Wtedy bowiem rodzice mogą uchylić się od obowiązku alimentacji, jeśli byłby on połączony z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeśli dziecko nie dokłada starań do samodzielnego utrzymania się. Ciężar udowodnienia tych okoliczności spoczywa więc na rodzicach. Oznacza to, iż we wszystkich innych przypadkach aniżeli te wyżej wymienione rodzice mają obowiązek łożenia na dziecko do momentu, w którym nie zacznie się samo utrzymywać.

Przykład: Trzydziestoletnie dziecko, będące z zawodu nauczycielem, mimo tego, że dokłada wszelkich starań w szukaniu pracy nie jest w stanie jej znaleźć. Od czasu do czasu jedynie udaje się mu podjąć dorywczą pracę np. sezonową, zarobki z niej jednak nie pozwalają na samodzielne jego utrzymanie. Jeśli rodzice dziecka nie pozostają w takiej sytuacji majątkowej, która świadczyłaby o tym, że przy łożeniu na dziecko pozostawaliby na granicy niedostatku, są oni nadal zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka.

Kancelaria Kraków

2 komentarze “Twój syn świętuje 26. urodziny – myślisz, że Ty świętujesz koniec płacenia alimentów?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *